Van den Borne opent tijdens Precision Days eigen campus met parade aan precisievoertuigen

Met een parade aan precisievoertuigen opende Jacob van den Borne zijn VDBorne Campus in Reusel (N.-B.). Dit was ook de aftrap van de Precision Days (vrijdag 29 en zaterdag 30 augustus) die op het terrein van de nieuwe campus plaatsvonden. Met de Campus wil Van den Borne andere ondernemers de mogelijkheid bieden om koploper te worden in precisielandbouw en zo bedrijven toekomstbestendig te maken.

Terwijl genodigden vanaf een tribune toekeken, lieten Van den Borne en zijn medewerkers in een parade verschillende machines langsrijden. Weer eens wat anders, gaf hij aan, dan bezoekers zelf langs innovaties te laten lopen. De show begon met een spuitmachine, die met water de zin ‘Welkom bij VDBorne Demoshow’ op de grond spoot. Dit werd door de machine gefilmd, waarna de zin voor het publiek te zien was op een groot scherm. Omlijst met spannende muziek leverde het een hoog spektakelgehalte op. De ondernemer nam zijn publiek mee in hoe er door de seizoenen heen in verschillende stappen wordt gewerkt op het bedrijf. Van bodemscannen en -bewerken tot planten, oogsten en bemesten. Van den Borne heeft 900 hectare akkerbouw, waarvan 550 hectare fritesaardappelen. Op het scherm was te zien welke data de voorbijrijdende machines leveren en Van den Borne legde uit hoe die vervolgens zijn te analyseren.

Het nieuwe campusgebouw staat naast de aardappelloods van Van den Borne. Er zijn vergaderruimtes, flexplekken en technische werkplaatsen om kennis op te doen en te delen over precisielandbouw. Tijdens een bijeenkomst voorafgaand aan de Precision Days waren genodigden welkom om een kijkje te nemen in het nieuwe gebouw. 

Zelfrijdende haspel

Innovaties uit de afgelopen jaren kwamen voorbij, zoals de Rauch Axent 100.i. Dit is een grote getrokken strooier met een bunkerinhoud van tien ton en een uitwisselbare strooimodule waarmee zowel kunstmest als kalk kan worden gestrooid. En een zelfrijdende oogstmachine van AVR, die via een sensor boven op de machine het gewicht meet van de aardappelen die in de bunker vallen. Dit systeem is doorontwikkeld naar de mogelijkheid om met een camera elke seconde de aardappelen in beeld te brengen, zodat direct sortering is te bepalen. Maar ook een al langer in gebruik zijnde beregeningsinstallatie van het Deense merk Fasterholt kwam langs. Deze zelfrijdende haspel kan bochten maken en zo efficiënter beregenen dan andere systemen. Alles wordt in het werk gesteld om efficiënt te werken op alle gebieden, zo toonde Van den Borne. Hij vertelde tijdens de show ook over een spanningsveld tussen wat mogelijk is en wat mag. Soms is dat nog complexer, omdat hij ook veel in België doet en daar weer andere regels gelden dan in Nederland. Als voorbeeld liet hij een drone overvliegen die geschikt is om te bemesten, maar daarvoor wettelijk te zwaar is. Zonde, vindt hij, want deze drone heeft juist als voordeel dat bodemverdichting door gebruik van zware machines wordt tegengegaan. Maar wat er kan, zal uiteindelijk ook worden toegepast, is zijn overtuiging.

Precisiepionier

‘Kan niet, bestaat niet’ is sowieso een belangrijk uitgangspunt van de precisiepionier, zo was eerder op de middag al verteld door Marius van Dee, kwartiermaker bij de VDBorne Campus. In een zaaltje op het nieuwe campuscomplex liet hij zien hoe de ontwikkelingen zijn verlopen sinds Van den Borne in 2009 met precisietechnieken begon. Toen er nog niets kon met drones, opende Van den Borne een ‘drone airport’. Ook vertelde hij een anekdote over het bedrijfslogo, dat bestaat uit een aardappel met een petje. Van den Borne had het logo zelf ooit ontworpen op de HAS. Recent wilde zijn marketingteam de vrolijke aardappel laten sneuvelen. ‘Jacob heeft gestreden om de aardappel erin te houden, en met succes’, zei Van Dee.

Nieuwe en oudere machines voor precisielandbouw kwamen voorbij tijdens de demonstratieshow van Van den Borne. Een groot scherm toonde informatie en data van de voorbijrijdende machines.

Campus

De opening van het gebouw VDBorne Campus is de nieuwste stap in de ontwikkeling van precisielandbouw die Van den Borne zet sinds hij begon met de eerste experimenten. Sinds die tijd past hij onafgebroken nieuwe technieken toe, van drones tot gps en sensoren. In samenwerking met experts en met diverse onderzoeksfaciliteiten biedt de campus andere ondernemers de mogelijkheid om een koploper te worden in precisielandbouw en zo het bedrijf toekomstbestendig te maken en houden.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Door op “Plaats reactie” te klikken ga ik akkoord met
de gebruikersvoorwaarden en de Privacy Policy.