De Akkerbouwdag bij de WUR Open Teelten in Lelystad (28 mei) maakte duidelijk dat de toekomst nú is. Natuurlijk, er moet nog veel (door)ontwikkeld worden qua hightech machines en robots, maar veel techniek is nu al gewoon beschikbaar en inpasbaar op het akkerbouwbedrijf. Als de boer er klaar voor is…. Daarom waren er ook meer conventionele technieken op de Akkerbouwdag om de boer de tijd te gunnen langzaam mee te ontwikkelen.

Neem de nieuwe Cropr Weedr die gepresenteerd werd op de Akkerbouwdag. Een nieuwe wieder die onkruid met lasers, autonoom, chemievrij en millimeterprecies te lijf gaat. Ook qua uiterlijk geldt voor de Cropr Weedr: the future is now. Inmiddels lopen er vijf van deze machines in Flevoland in de witlofteelt; de sector waar de nood het hoogst is. Autonoom wieden in peen, uien en lelies is ook al mogelijk, andere toepassingen zijn in voorbereiding. Tien blauwe diode lasers gaan met 28 schoten per seconde het onkruid te lijf. Komt mens noch chemie meer aan te pas.

Botato en Bart

Tussen de vraag-maar-raak-sessies over actuele landbouwonderwerpen en de demonstraties in proefvelden bij WUR Open Teelten door (met daarbij diverse nieuwe robots, drones, maar ook meer klassieke machines), was daar ook de Botato. Een innovatieve (en nog in ontwikkeling) chatbot voor de aardappelteler. Botato is een research-prototype van een AI-assistent die de aardappelteler in gewone taal antwoord geeft. Dat doet Botato onderbouwd, praktisch en toegespitst op het eigen bedrijf. Geen wirwar van dashboards en wachtwoorden, maar één gesprekspartner voor de hele teelt. Door Farmmaps aan te sluiten via een AI-connectie krijgt Bobato toegang tot data binnen Farmmaps. Vraag Botato bijvoorbeeld: ‘wat wordt mijn opbrengst dit jaar?’, en er volgt een simulatie op basis van ras, perceel, bemesting en beregening. Of de vraag: ‘wat heeft dit blad?’. Stuur een foto en krijg middels Botato een diagnose: phytophthora, alternaria, virus, bladrol, schurft of vergroening? Nu via een computer, op termijn mogelijk gewoon via een spraakopdracht via de smartphone.

Naast Botato was er ook Bart. Bart is het autonome retrofit kit systeem van nieuwkomer Nivavi. Bart is de ‘trekkerchauffeur’ die boeren kunnen integreren op hun trekker. Het is een kit die gebruikers in staat stelt een reguliere trekker om te bouwen naar een robottrekker. Hierdoor kunnen ze de trekker zowel handmatig of als robot inzetten. Het systeem neemt de volledige besturing van een chauffeur over, inclusief het controleren van het werktuig.  

Gedurende de Akkerbouwdag waren er diverse demonstraties. Waaronder deze Farming GT.

Protector 300

Op de productenbeurs tijdens de Akkerbouwdag diverse andere noviteiten, waaronder de Protector 300 selectierobot voor pootaardappelplanten. Aardappelplanten worden (onder altijd gelijke lichtomstandigheden) gescand met camera’s die in de Protector zitten en met behulp van analyses door het AI-netwerk kunnen ziekte planten worden opgespoord. De zieke planten kunnen op twee manier worden ‘aangestipt’. Of met kalkverf, of met een GPS-markering. Selecteurs kunnen zo na afloop de als ziek aangemerkte planten, simpel verwijderen zonder dat daar kennis voor nodig is. Het is of de kalk gemarkeerde planten weghalen of kijken op een GPS-kaart waar de zieke planten staan. Selectie van zieke planten is lastig en er zijn door een ouder wordende populatie steeds minder specialisten die dit werk kunnen doen. De Protector neemt dit werk over en wordt inmiddels al bij acht bedrijven ingezet. Mogelijk kunnen zieke planten op termijn ook direct bij de eerste gang van de Protector door het veld, worden verwijderd.

Veel belangstelling ook voor de vraag-maar-raak-sessies over actuele landbouwthema’s.

Tor en HashTag

Maar of je nu op de demovelden, bij de vraag-maar-raak-sessies, of het productenplein keek, de trend was duidelijk. Techniek is er, alleen de acceptatie en implementatie nog. Al zijn er nog wel hobbels uiteraard, zowel in techniek als financiering. Maar de Tor-laserweeder liet bezoekers onverstoorbaar zien hoe autonoom, gifvrij onkruid verwijderd kan worden. Het project HashTag is bezig om data betrouwbaar van A naar B te krijgen. Een cameragestuurde schoffelmachine (Kooiman/Farming GT), drones…. Maar dus toch ook diverse meer conventionele machines en technieken op de Akkerbouwbeurs. De boer moet tijd krijgen om innovaties in te passen. Dus ook een biomulch van Kuhn, de Kelly 5-meter kettingeg, de oppervlakkige bodembewerker van Saphir Grindstar, de InRow shoffel van Einböck, de precisie wiedeg van Lemken…. Machines meer bekend van het heden, maar van Bart tot Botato werd duidelijk dat niet alleen het heden, maar ook de toekomst er nu al is.

==
Houd komende weken de website van de Nationale Proeftuin Precisielandbouw in de gaten. Daarop verschijnen diverse artikelen en video’s van de machines en technieken die op de Akkerbouwdag werden gepresenteerd. Inclusief verslagen van de vraag-maar-raak-sessies over actuele akkerbouwzaken.